SEO Eğitimi Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

SEO eğitimini genellikle web tasarımcılar, içerik editörleri, e-ticaret sitesi sahipleri, web site sahipleri, internette görünür olmak isteyenler alıyor. Arama motorlarının beğeneceği siteler oluşturmayı sağlayan SEO’nun eğitimini almadan önce iyi bir kurs araştırması yapmak gerekiyor.

Arama Motoru Optimizasyonu olarak adlandırılan SEO’nun tekniklerini ve nasıl yapıldığını kavramak, terimlerini anlamak, kriterlerini öğrenmek, bireysel SEO yapabilecek düzeye gelebilmek için nitelikli eğitim almak gerekiyor. Bu nedenle de SEO kursu araştırırken fiyattan çok kaliteyi önemsemek gerekiyor. Çünkü günümüzde her dijital ajans SEO eğitimi verdiğini iddia ediyor. Bu nedenle kurs seçmeden önce ne istediğinizi tam olarak bilmeniz ve iyi bir araştırma yapmanız gerekiyor. Seçim yaparken yardımcı olacak öneriler isterseniz:

Kaliteli Eğitim Önceliğiniz Olsun!

SEO eğitimi almadan önce ilk önceliğiniz iyi bir eğitim programı olsun. SEO kursları arasından tercih yaparken sizi en çok tatmin edecek eğitim içeriklerini seçin. Web sitenizi ilk sırada çıkarmak ya da SEO Uzmanı olmak için eğitim alıyorsanız kaliteli programlar istemek hakkınız.

Eğitim içeriklerini beğenmediğiniz, haftalık ya da aylık program alamadığınız, ayrıntısız program veren SEO kurslarına güvenmeyin. SEO Uzmanı olmak istiyorsanız ileri eğitimler ve uygulamalı dersler sunan kursları tercih edin.

Deneyimsiz Kurslara Gitmeyin!

SEO eğitimi yaklaşık 4 – 5 senedir tam anlamıyla veriliyor. SEO kursları, SEO uzmanları sayesinde bu eğitimi verebiliyorlar. Bu nedenle en az 3 – 4 senedir eğitim veren SEO kurslarını seçmeniz gerekir. Birkaç aylık SEO kurslarının verdiği eğitim nitelikli olmayacaktır.

Sertifika Veren Kursları Seçin!

SEO Uzmanı olarak çalışmak isteyenlerin kesinlikle sertifikalı kursları tercih etmesi gerekli. Dijital ajanslar SEO uzmanlarını işe alırken diploma ve sertifika sahibi olanlara öncelik tanıyorlar. Kurs sonunda sertifika almanız bir nevi eğitiminizi belgeliyor. Bu nedenle SEO eğitim programı bitiminde size sertifika vermeyecek olan kursları tercih etmeyin.

Eğitmenlerinizi Araştırın!

SEO eğitimi alırken dikkat etmeniz gerekenlerden biri de eğitmenleriniz olmalıdır. SEO eğitmenlerinin ne kadar süredir eğitmenlik yaptığı, hangi üniversitelerden ve hangi bölümlerden mezun oldukları, hangi ajanslarda çalıştıkları önemlidir. Referanslarını da kontrol ederek kursunuza ve eğitmenlerinize güvenip güvenmediğinizi belirleyebilirsiniz.

Uygulama Yapmayan Kurslara Gitmeyin!

SEO uygulama yapılmadan öğrenilmez. SEO uzmanı olmak isteyenlerin ya da site optimizasyonunu kendi yapmak isteyenlerin mutlaka uygulamalı eğitim alması lazım. . Eğitmenleriniz konuları teorik kısımda bırakacaksa eğitim sonunda uygulamalarda bocalarsınız. Her konudan sonra pratik yapmanıza imkan verecek eğitim merkezlerini seçmelisiniz. İmkanınız varsa kursunuzun bir dersine girmek istediğinizi söyleyin. Eğitmenin tavrını ve ders işleyişini inceleyin.

Paranızı Sokağa Atmayın!

İyi bir SEO eğitimi düşük fiyatlara alınmaz. Çok da uçuk ücretler görmeyeceğiniz SEO eğitim sektöründe paranızı iyi değerlendirmek için gerçekten nitelikli eğitim alacağınız kursları seçin. Ayrıca pahalı kurslardan da uzak durun.

SEO eğitimi almadan önce ve alırken SEO kursu için bahsettiğimiz kriterleri öncül alın. Eğitim merkezinizin web sitesini ve referanslarını inceleyin. Düzenledikleri eğitimlerden aldıkları memnuniyet oranları tercihinizi yaparken belirleyici olsun. İyi bir eğitim almak için iyi bir araştırmacı olmanız gerekecek…