Kişisel Marka İmajınızı Oluşturun! – İmaj Eğitimleri

Kurumsal hayatta kişisel marka imajı oluşturmak artık çok önemli. Sektörünüzdeki diğer çalışanlardan sıyrılmak için kendinizi daha ayrıcalıklı ve farklı konuma getirmeniz gerekiyor. Bu nedenle kişisel marka imajı oluşturmak için çalışmanız, eğitim almanız, marka koçlarına başvurmanız gerekiyor.

Kurumsal firmalarda çalışanlar aslında kişisel marka olmaya müsait kişilerdir. Özellikle halkla ilişkiler, satış ve pazarlama, danışmanlık departmanlarında çalışanlar firma hizmetlerinden önce kendilerini müşteriye sevdirmeye ve benimsetmeye çalışırlar.

Sağlam bir imajın ürünü satmayı garantilediği düşünülürse markaların çalışanlarının kişisel imajlarına dikkat ettikleri de ortaya çıkacaktır. İşe alım süreçlerinde de kendine güvenen, tanınan ve beğenilen isimlerle çalışmak isteyeceklerdir. Nasıl giyindiğiniz, kendinize özenip özenmediğiniz, makyajınız, saçınız nasıl değerlendirildiğinizi etkileyecektir. Kişisel imajınızı oluştururken;

 • Dış görünüm,
 • Kültür ve bilgi,
 • Müşteri bağlılığı oluşturma,
 • Satış ve pazarlama gücü,
 • Başarılı bir eğitim hayatı,
 • Saygı duyulan ve sevilen biri olma durumları belirleyici olacaktır.

Kişisel Markanızı Nasıl Geliştireceksiniz?

Kişisel markanızı oluşturmak için öncelikli olarak iyi bir eğitime ve kariyere ihtiyacınız var. Bunları da elbette ki hemen elde edemezsiniz. İyi bir üniversitede eğitim almak ve kendini geliştirmeye başlamak atacağınız ilk adım olmalıdır. Eğitim hayatınız boyunca uzmanlaşmak istediğiniz alanla ilgili iş deneyimi edinmeli ve kendinizi geliştirmelisiniz.

Sonraki adımda ise dış görünüşünüz gelecek. Acaba siz karşınızdakine nasıl görünüyorsunuz? Nasıl göründüğünüzü karşınızdaki kişinin algısına bırakmamak için kişisel imajınızı geliştirmeniz ve iyileştirmeniz gerekli. Bunu da dış görünümünüze özen göstererek sağlayabilirsiniz. Kaliteli bir takım elbise, sade ancak çekici bir makyaj, kendine güvenen bir duruş dış görünümünüz için yeterli olacaktır.

Ayrıca:

 • Kendinizi değerlendirmeli ve eksiklerinizi belirlemeli,
 • Başkalarının görüşünü almalı,
 • Sektörün gerekliliklerine göre hareket etmeli,
 • Bilgi ve tecrübelerinizi değerlendirmeli,
 • Kariyer eğitimleri almalısınız.

Doğru İmaj Yaratmanın Yolları

Doğru bir kişisel imaj yaratmak için izlemeniz gereken bazı adımlar var. Eksiklerinizi öğrendikten sonra atacağınız bu adımlarla kurumsal hayatta beğenilen ve tercih edilen bir çalışan olabilirisiniz.

 • Terfi ettiyseniz;

İş yaşamınızdaki statü değişikliği dış görünüşünüzde de değişiklik yapmanızı gerektirecektir. Sorumluluklarınızın artması daha kurumsal bir görünüme ihtiyacınız olduğu anlamına gelir. Bu nedenle giysilerinizi yenilemeli, statünüze uygun giyim tarzına sahip olmalısınız.

 • Terfi edemediyseniz;

Neyi eksik yaptığınızı gözden geçirin. Hangi alanlarda kendinizi yetersiz hissediyorsanız o alanda imaj eğitimi alın. Giyiminizi, duruşunuzu, diğer çalışanlarla ilişkilerinizi değiştirin. Pozisyon için gerekli tüm niteliklere sahip olduğunuzdan emin olun.

 • Alışkanlıklarınızı değiştirin.

Saçınız, makyajınız, iş yerinde ve sosyal hayattaki alışkanlıklarınıza körü körüne bağlı olmamalısınız. Saçınızın şeklini değiştirmeli, yeni hobiler edinmelisiniz. Standart bir çizgide iş ve sosyal hayatınıza devam etmeniz bir süre sonra sizi sıkıcı bir birey yapacaktır.

 • Başkalarının görüşlerini alın.

İş arkadaşlarınızın görüşünü almaya özen gösterin. Dışardan nasıl bir çalışan olarak durduğunuz kendinizi geliştirirken ve imaj yaratırken size yol gösterecektir. İş yerinde katı olmak, gülmemek, insanlara yardım etmemek gibi huylarınız varsa bunları değiştirerek kişisel marka imajınızı iyileştirin.

 • Kendinize güvenin.

Kendine güvenen bireyler iş yaşamında daha mutlu olurlar. Aynı şekilde kişisel marka imajınızı oluştururken kendinize güvenmeniz ve bunu yapabileceğinizi düşünmeniz daha sağlam adımlar atmanızı sağlayacaktır.

 • Kibar olun.

Kişisel marka imajı olan herkesin ne kadar kibar ve zarif olduklarına dikkat ettiniz mi? Karşınızdakine değer verdiğinizi göstermeniz, nezaket kurallarına göre çalışmanız her zaman sevilen biri olmanızı sağlayacaktır.

 • İyi bir iletişimci olun.

Kişisel marka imajınızı oluştururken iletişim yönlerinizi geliştirmeniz çok önemli. Eksik kaldığınızı düşündüğünüz iletişim kanalları için eğitim almayı ihmal etmeyin. Doğru konuşmayı ve kendinizi ifade etmeyi bilin. İyi bir dinleyici olun.

 • Kendinizi tanıtın.

Marka imajı için bilinirlik çok önemli. Alanınızda uzman kişiler arasında yer almak amacındaysanız Facebook, Twitter, Instagram gibi sosyal medya kanallarında kurumsal profilinizi oluşturun. Web sitenizi açın ve sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yapın. Bilinirliğinizi artırın.

İş hayatının rekabetli koşullarında kalıcı yer edinmek, kendinizi ve firmanızı başarıyla temsil etmek, sevilen ve saygı duyulan bireyler olmak için her zaman değişime ayak uydurmalısınız. Kendinizi yenilemeli, iyi ilişkiler kurmalısınız. Sevildikçe tanınır, tanındıkça imajınızı sağlamlaştırırsınız.